Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç kiralama şartları araba kiralamak isteyen kişilerin karşısına veya firmaların yerine getirmenizi talep ettiği unsurlardır. Normal koşullarda çok basit gibi gözükse de aslında araba kiralamanız için çok önemli bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İlk kez araba kiralayacaksanız veya seyahate çıkacaksınız öncelikle bu şartların neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bu şekilde araç kiralama hizmeti almanız, sorun yaşamadan hizmet almanızı sağlayacaktır.

Araç Kiralama Hizmeti Alırken Şartlar

Araba kiralama şartları denildiğinde atlanmaması gereken çok önemli maddeler sayılır. Araba kiralama hizmeti almak istediğinizde bilmeniz ve yerine getirmeniz gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

Sürücü yaşınız 21 olması gerekiyor

Araç kiralama hizmeti almak istediğinizde karşınıza çıkacak ilk şart yaş şartıdır. En az 21 yaşında olduğunuzda ekonomik bir araç kiralayabilirsiniz. Orta sınıf bir araç için ise sizden istenen yaş şartı en 25 olmanızdır. Büyük ve lüks bir araç kiralamak istediğinizde ise en az 28 yaşında olmanız gerekir.

Ehliyet süresi

Araç kiralamak istediğinizde sadece ehliyet sahibi olmanız değil aynı zamanda ehliyet sürenizin de bazı şartları vardır. Ekonomik, üst ve orta sınıf araçlar için en az 2 yıllık ehliyet sürücüsü olmanız gerekir. Büyük ve lüks araçlar için ise en az 3 yıllık ehliyet sürenizin olması gerekir.

Ek sürücü bildirilmeli

Araç kiralama hizmeti aldığınızda yasal olarak aracı yalnızca sizin kullanmanız gerekir. Eğer sizden başka biri aracı kullanacaksa mutlaka önceden bunu bildirmeniz gerekir. Aksi durumunda kaza yaptığınızda eğer sürücü farklı ise kasko zararı karşılamaz.

Kilometre sınırı

Araç kiralanırken, ödediğiniz ücrete dahil olan bir kilometre sınırı vardır. Bazı araçlarda sınırsız km seçeneği vardır ve bu araçlarda herhangi bir şekilde sizlere şart sunulmaz. Sınırlı araçlar ise km aşım durumunda sizlerden ekstra ücret talep edilir.

Kasko/Sigorta için bazı önemli şartlar gerekir

Kiraladığınız araçla yapacağınız kaza durumlarında eğer gerekli şartları yerine getirdiyse kasko zararı karşılar. Araba kiralamak için şartlar olduğu gibi kasko koşulları için de aynı şekilde şartlar vardır. Araç sürücüsü, aracı başında uyuşturucu ve alkol kullanırsa sigortanın geçerliliği gider. Bunun yanı sıra yasal hız sınırının aşılması, yük haddinin aşılması, aracı yasal olarak yetkili dışında birinin kullanması da sigorta ve kasko koşullarının yerine getirilememesine neden olur.

Araç kiralama koşulları arasında sayılabilecek daha birçok şey vardır. Ancak yukarıda belirttiğimiz koşullar en önemli ve mutlaka bilinmesi gerekenlerdir.


İlginizi Çekebilir
 • Araç Kiralamanın Satın Almaya Göre Avantajları
  Araba kiralama avantajları çok daha fazla olduğu için satın almaktan çok daha uygundur. Bu yüzden ihtiyaç duyduğunuz anda satın almak yerine kiralayabilirsiniz
 • Araç Kiralama İçin Yaş Sınırı Hakkında Bilgiler
  Araç kiralama yaş sınırı konusu oldukça detaylı bir konudur. Araç kiralamanın en önemli koşulları arasında yer alan yaş sınırı, araç kiralamak isteyen kişiler tarafından mutlaka bilinmelidir.
 • Araç Kiralamada PCR Testi Zorunluluğu Var Mı?
  Araç kiralarken PCR testi yasal olarak gerekli ve zorunlu bir durum değildir. Yani normal koşullarda araç kiralama firmaları sizlerden yasal olarak böyle bir test istemez.
 • Tatilde Oto Kiralama Hizmeti Almak
  Tatilde oto kiralama hizmeti almak, birçok yerli ve yabancı turistin öncelikli tercihidir. Özellikle havayolunu tercih eden kişilerin, uçaktan indikten sonra sorun yaşamamak adına bu hizmeti tercih ettiği bilinir
 • Yurtdışında Yaşayanlar İçin Araç Kiralama
  Yurtdışı araç kiralama hizmetleri daha doğrusu yurtdışında yaşayan Türklerin ülkelerine geldiklerinde rahat edebilmesi için sunulan araç kiralama hizmetleridir.
Whatsapp Telefon